Google Adsense

Banlanan Adsense Hesabı Geri Açılır Mı?

En kaliteli ve güvenilir reklam platformlarının başında gelen Google Adsense, benimsediği sıkı kurallar nedeniyle zaman zaman reklam yayıncılarını kalıcı olarak yasaklayabiliyor. Buna gerekçe olarak kabaca “Adsense politikalarını ihlal etme” bahanesine sığınan Adsense’in gerçekten mağdur ettiği yayıncı sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

Hal böyle olunca insanlar Google Adsense ban kaldırma umuduyla çeşitli arayışlara girebiliyorlar. Kimi zaman hesabı, kimi zamansa sitesi kalıcı olarak yasaklanan yayıncıların banlanan hesapları geri açtırabileceğini iddia eden simsarlara para kaptırdığını dahi duyuyoruz.

İncelediğimiz zaman Adsense’in hayli uzun bir “politika ihlalleri” sayfası bulunduğunu görüyoruz. Ancak genel olarak özetlemek gerekirse Adsense geçersiz trafik ve uygun olmayan içerik nedeniyle hesapları banlamayı tercih ediyor.

Geçersiz trafik ne demek?

İsminden de anlaşılacağı üzere çeşitli yazılımlar aracılığıyla farklı IP’lerden Adsense reklamlarının yayınlandığı web sitelerine gönderilen bot ziyaretçiler “Geçersiz trafik” olarak kabul edilir. 

Günümüzde az buçuk programlama bilen birisi, Google’da arama yapıp sıralamada ilgili web sitesini bulup reklamlara tıklayabilecek otomatik bir bot hazırlayabilir. Neyse ki Adsense bu geçersiz ziyaretleri algılayabilecek kadar zeki bir sisteme sahip.

“Geçersiz veya kalitesiz trafik” nedeniyle Google Adsense’den banlanan hesapların geri açılma ihtimali çok çok düşük.

Bunun dışında Adsense hesapları içerikle alakalı hatalar yüzünden de banlanabiliyor. Yetişkinlere yönelik veya telif hakkıyla korunan içerikleri (Dizi ve film gibi) yayınlayan hesaplar Adsense’den kalıcı olarak uzaklaştırılır. 

Banlanan Adsense hesabını geri açabilmek mümkün mü?

Adsense hesabınız bir kere banlandıysa bunu geri açabilme şansınız çok düşük. İmkânsız değil, ancak çok düşük. Eğer hile yaptıysanız Adsense reklamverenlerin menfaatini korumak için hesabınızı yasaklayacaktır. Fakat bir tıklama saldırısına kurban gittiğinizi düşünüyorsanız, bu adresteki formu doldurarak karara itiraz edebilmeniz mümkün.

Malum olduğu üzere Adsense bir Google hizmeti. Reklamverenleri yayıncılardan daha çok kollayan Google’ın banlanma kararına itirazınızı olumlu değerlendirme ihtimali bir hayli düşük. 

Bunun yerine tavsiyem, Adsense’den banlandıktan sonra alternatif bir reklam ağına üye olmanız yönünde. Adsterra bu noktada Adsense’e alternatif olarak kullanılabilecek en güvenilir ağlardan birisi mesela. Ayrıca kişisel olarak R10 gibi webmaster platformları üzerinden bireysel reklam alabilmeniz de mümkün.

Sitenize yapılan tık saldırılarını önlemeye yarayan Traffic Cop gibi bazı ücretli hizmetleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Geçersiz trafik kaynakları nasıl engellenir?

Siteniz bolca trafik alıyorsa ve rekabetçi kelimelerin Google aramalarında üst sıralarda yer alıyorsa geçersiz trafik saldırısı almanız işten bile değil. Rakipleriniz tarafından yapılan bu saldırılar çoğu zaman Adsense hesabınızın banlanmasıyla sonuçlanır. Bunu önlemek için saldırıların yapıldığı IP aralıklarını tespit edip engellemeniz gerekebilir.

Ek olarak MonetizeMore tarafından geliştirilen Traffic Cop isimli servise üye olmanız da mümkün. Yayıncıların Adsense ve diğer reklam ağlarından “Geçersiz trafik” nedeniyle banlanmasını önleyen bu hizmet, makine öğrenme algoritmalarını kullanarak geçersiz trafik kaynaklarını engelleyebiliyor.

Tabii bu Adsense hesabınızın banlanmaya karşı sürekli olarak korunacağı anlamına gelmemeli. Ancak geçersiz kaynakları önlemek ve reklamlarınızın bu bot ziyaretçiler tarafından tıklanmasının önüne geçmek için kullanabileceğiniz en verimli servislerden birisi olarak Traffic Cop’un öne çıktığını söyleyebilirim.

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir