Google Adsense

Google Adsense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Web sitenizin aldığı trafikten para kazanmanın birçok yolu vardır ve bunların çoğu, web sitenizin ziyaretçilerine üçüncü taraf ürünlerin veya hizmetlerin reklamlarını göstermekle ilgilidir. Peki bu reklamları ne çeşit araçlar kullanarak sitenizde yayınlayabilirsiniz? Ziyaretçilerinizin reklamlara tıklaması size ne kadar para kazandırır? Bu reklamları sitenize eklemek zor mudur?

Hoşgeldin, sen bu içeriği okurken AdSense danışmanlığını yaptığım 17 marka ve kişi bugün AdSense üzerinden aylık 10.000 TL üstünde para kazanıyor. Hadi, sende aramıza katıl! >> Adsense Danışmanlığı

2009 yılının ortalarında Google tarafından başlatılan ve şu anda internet ortamındaki en popüler reklam aracı olan Google AdSense web yöneticileri ve site sahipleri için her reklam tıklamasına para kazanmaları için iyi bir fırsat sunar. Google her yıl yayıncılarına (reklamları kendi web sitelerinde yayınlayan kişiler, kurumlara) 10 milyar doların üzerinde ödeme yapar. Kendinize “Google AdSense nedir, ne işe yarar? ve Google AdSense ile para kazanmak mümkün mü?”  diye soruyorsanız, bu içeriğim size bazı ipuçları verecektir.

Google Adsense Paneli

Google AdSense Avantajları

 • İnternet sitesi sahiplerinin ve reklam verenlerin çoğu Google AdSense Açık ara piyasanın ve çağımızın internet reklamcılığı alanındaki lideri. Bugün itibariyle, 10 milyondan fazla web sitesi Google AdSense kullanıyor.
 • Google AdSense hem reklam verenler hem de internet sitesi sahipleri için yüksek düzeyde güvenlik, güvenilirlik ve şeffaflık sunmaktadır. Google, iki taraf arasında bir aracı görevi görür ve tüm sürecin herkes için şeffaf ve açık olmasını sağlar. İhtiyacınız olan, olabilecek tüm veriler Google Analytics hesabınızdan izlenebilir ve böylece kazandığınız paranın kaynağını tamamen bilirsiniz.
 • Google AdSense farklı çeşitlerde reklam biçimlerine sahiptir. Google AdSense’te reklam verenler metin, resim, HTML reklamlar, videolu reklamlar ve çok daha fazlasını istedikleri boyutlarda yayınlayabilir. Eğer internet sitesi tarafı sizseniz de, farklı reklam türlerini deneyebilir ve hangilerinin en fazla gelir sağladığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kendi internet siteniz ile uyumlu olacak bir çok farklı çeşit reklam olacağından, istediğinizi sitenizde sergileyebilirsiniz.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Tüm bu süreç aslında oldukça basit. Bir Google AdSense hesabı oluşturuyorsunuz ve tek yapmanız gereken internet sitenize ufak çaplı bir kod eklemek ki bu kod zaten size veriliyor, siz yalnızca kodu kopyalayıp kendi internet sitenize yapıştırıyorsunuz. Google, özel algoritmalarını kullanarak internet sitenizde, sitenizin içeriğiyle veya kullanıcıların önceki aramalarıyla alakalı reklamlar görüntüler.

Böylece birisi sizin internet sitenizi ziyaret ettiğinde, belirlediğiniz noktada Google reklamları gözükür, bu reklamlar internet sitenizin içeriğiyle ilgili de olabilir, kullanıcının son yaptığı aramalarla ilgili de, ancak nihayetinde kullanıcı bu reklama tıkladığı zaman siz para kazanırsınız. Google AdSense, tıklama başına maliyet ve gelir paylaşımı temelinde çalışır. Bu, asıl görevinizin bu reklamlara mümkün olduğunca fazla tıklama sağlamak olduğu anlamına gelir.

Google AdSense

NOT: Google’ı aldatmaya ve tıklama sayısını yapay olarak artırmaya çalışmayın. İnternet sitenizin ziyaretçilerini reklamları tıklamaya teşvik etmeyin ve elbette hiçbir koşulda kendi reklamlarınızı tıklamayın! Google, tıklama sahtekarlığını önlemek için çok doğru ve karmaşık bir sisteme sahiptir. İnternet sitenizde şüpheli bir etkinlik fark ettiğinde veya trafiğinizin ve tıklamalarınızın kalitesi hakkında herhangi bir şüphe duyduğunda, hesabınızı askıya alabilir.

Google AdSense İle Kaç Para Kazanılır?

İnternet sitesi sahibi olarak yayınladığınız her reklamdan gelen gelirin %68’ini siz alırsınız. Geri kalan %32’lik pay ise Google’a kalır. Danışanlarımdan aylık en düşük ücret kazanan 5.000 TL, en yükseği ise 45.00 TL aylık para kazanıyor.

NOT: Kazandığınız tutar yalnızca yayınladığınız reklamlara tıklama başına maliyet değerine bağlı değildir. Ayrıca, reklamların kitlenizin ilgi alanlarıyla nasıl eşleştiğine, reklamların sayfada nerede bulunduğuna da bağlıdır. Bu nedenle, en etkili yolu bulmak için internet sitenizin içeriğine, görünümüne ve internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların neler isteyebileceğine dikkat edin. Ayrıca Google AdSense kullanan başka bir sayfadaki farklı reklam yerleşimlerini test ederek siz de kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Google AdSense Youtube Hesabına Bağlanır Mı?

Youtube kanalınız var ve içerikler üreterek gelir elde etmeyi mi planlıyorsunuz? Peki bu işlemi bir sonraki aşamaya ilerletmeye ve Youtube videolarınıza reklam almaya ne dersiniz? “Youtube AdSense nedir? Google AdSense hesabı ile Youtube AdSense aynı şey mi? bu başlık altında sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Youtube ile kaliteli içerik üretmek için önce iyi bir fikriniz olması gereklidir. Gerisi bir adet kamera(ki artık cebimizdeki telefonlarla da ufak tefek videolar çekebiliriz.) ve çektiğimiz videoları düzenleme yeteneği. Videolarınızı düzenledikten sonra Youtube kanalınıza videoyu yüklersiniz ve kullandığınız etiketler ile videoyu öne çıkarmaya çalışırsınız. Youtube AdSense ile ilgili birkaç önemli kriter vardır eğer o kriterleri karşılıyorsanız Youtube üzerinden reklam alabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 • Şiddet
 • Uygunsuz dil
 • Yetişkin içerik
 • Nefret söylemi barındıran içerikler
 • Ateşli silahlar ile ilgili içerikler
 • Uyuşturucuyu özendiren içerikler
 • Tütün ürünleri ile ilgili içerikler

Gibi yukarıda saydığımız maddeleri kapsayan içeriklere Youtube reklam çıkarmaz. Ancak sizin uygun görülen içerikleriniz varsa Youtube size reklam verir. Google AdSense hesabınızı Youtube ile bağlarsınız ve 10.000 dakika 1000 abone barajını aştıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google AdSense 2021

Kısaca özetlemek gerekirse, Google AdSense ile oldukça iyi para kazanabilirsiniz, ancak bu yol hızlı bir şekilde zengin olabileceğiniz bir yol değildir. Bu sadece iyi bir pasif gelir kanalıdır. Yüksek ve istikrarlı kazançlar için zemin hazırlamanıza yardımcı olacak bazı sağduyu kuralları vardır:

 • İnternet siteniz, hakkında yazdığınız konuyu sevdiğiniz ve bu konular hakkında çok şey bildiğiniz içerikler barındırmalıdır.
 • Benzersiz ve internet siteniz ile alakalı içerikler üretmelisiniz. Ayrıca Google, internet sitenizin güncelliğini sürekli olarak takip edeceğinden, internet sitenizi güncel tutmanız çok önemlidir.
 • Google AdSense ile daha çok veya daha kısa sürede para kazanmak uğruna Google’ı aldatıcı durumlara girmeyin. Kendi reklamlarınıza tıklamayın veya ziyaretçilerinizi reklamlarınıza tıklamaya zorlamayın.
 • En karlı reklamları bulmak için araştırmalar yapın, AdSense yorumları okuyun ve reklam verenler arasından en fazla para verenin reklamlarına uygun içerikler üretin.

AdSense konusunda daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz?

AdSense Danışmanlığı sayfama göz atın ; https://www.gokhangunes.org/adsense-danismanligi/

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir