Google Ads

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir?

Adwords, web sitesi sahiplerine farklı reklam türlerinde çalışma yapma şansı sunar. Reklamlarınız için kullanabileceğiniz reklam türlerini şöyle ifade edelim;

Arama Ağı Reklamları : Ürün ve hizmetlerinizi Google üzerinde tanıtmak için kullanacağınız metin odaklı reklamlardır. Google arama sonuçlarında ya da Google Arama İş Ortakları sayfalarında görüntülenen reklamlardır. Bu reklamlar mobil cihazlarda farklı görünebilir. Reklamı görüntüleyen kişiler ücretli bir tanıtım olduğunu anlayabilirler. Burada anahtar kelimeleri yansıtan URL, başlık metni,  açıklama metni giriyorum.  Reklamlar sistem tarafından doğrulandıktan sonra yayına girer. Metin reklamlar arama sonuç sayfalarında alt ve üstlerde çıkar. Web siteleri tarafından en çok tercih edilen ADS reklam türleridir.

Google arama ağı reklam örneği

Görüntülü Reklamlar: Google görüntülü reklam ağı, kullanıcıların web sitelerinde gezerken görüntülü şekilde reklam göstermesine olanak tanır. Kullanıcılar web siteleri içerisinde gezinirken, görsel ve video şekilde reklamlar görebilir bu sayede marka bilinirliğinizi kolay bir şekilde arttırabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı, Google üzerinden arama yapan kullanıcıların %90’ına erişebilme olanağı tanır. Reklam verenlerin büyük bir çoğunluğu görüntülü reklam ağını tercih eder. Görüntülü reklam ağında ücretlendirme, tıklama başına ödenir.

Google görüntülü reklam ağı örneği

Google Mobil Reklamlar :  Akıllı cihazlar üzerinden arama yapan kullanıcılara çıkan reklamlardır. Bu reklamlar mobil kullanımın artmasıyla web siteleri için etkili bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Mobil reklamlarla çok daha nitelikli trafik çekebilirsiniz.  Ödemeler ise kullanıcılar web sitenize tıkladıktan sonra olur.

Google mobil reklam ağı örneği

Youtube Video Reklamları : Youtube her gün çok sayıda videonun paylaşıldığı bir sosyal mecradır. Google sonrasında dünyadaki en büyük arama motoru olduğu söylenebilir. Google tarafından satın alındıktan sonra daha da büyük bir platform haline gelmiştir. Birçok konuda Youtube üzerinde videolar bulabilirsiniz. Google video reklamları sayesinde Youtube üzerinden hedef  kitlenizin izlediği videolarda reklamlarınız görüntülenir. Reklamlarınız kullanıcıların dikkatini çektiğinde ürün ve hizmetlerinizin satışı direkt artabilir. Youtube reklamlarında ödemeler gösterim başına olur. Kullanıcılar ilk beş saniye sonrasında “Reklamı Geç” butonuna tıkladığında bir ödeme yapılmaz. Ancak kullanıcılar reklamınızın ilk 30 saniyesini izlerse gösterim olmuş kabul edilir. Bu durumda bir ödeme yapmanız gerekir.

Youtube video reklam örneği

Alışveriş Reklamları: Google arama ağı üzerinde gerçekleşen sorgular üzerinden ürünlere ait resim, başlık, fiyat ya da indirim gibi bilgilerin listelendiği reklam türleridir. Bu reklamları oluşturmak için sizlere Google Adwords hesabıyla birlikte Google Merchant hesabı açma konusunda da destek oluyorum.  Bu uygulama sayesinde ürünlerinizi Google’a yükleyebilirsiniz. Web sitesi doğrulaması yaptıktan sonra alışveriş reklamları oluşturabilirsiniz. E ticaret siteleri için en yüksek dönüşüm oranı olan reklam türüdür. Ürünlerinize ait bilgileri arama sonuçlarında göstererek anahtar kelime hedeflemelerinizi destekleyebilirsiniz. Alışveriş reklamları sonrasında satış rakamlarınızı ölçerek hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı da sizlere sunuyorum. Yaptığım analizlerde sizlere ürün performansının yanı sıra rekabet oranı, fiyat performansı ve tıklanma oranlarını da gösteriyorum.

Google alışveriş reklamları örneği

Evrensel Uygulama Reklamları: Bir ya da daha çok uygulamanın tanıtımı için tercih edebileceğiniz reklam modeli olarak karşımıza çıkar. Android ya da IOS uygulamalarınızın  farklı mecralarda tanıtımını yapmanızı sağlar.  Bu reklamların en güzel yanı bir hedeflemeye gerek olmadan geniş bir kullanıcıya hitap etmenizi sağlamasıdır. Uygulamanızın indirme sayısını arttırabilmek adına reklamlar otomatik şekilde dönüşümlü yayınlanır. Sistem teklifleri ise performansa göre belirlenmektedir. Uygulamalarınızı tanıtabilmek için Google Play ve App Store yüklemelerini gerçekleştiriyorum.  Play hesabınızı Adwords hesabınıza bağladıktan sonra raporlama ve dönüşümleri takip etmenizi sağlıyorum.  IOS üzerindeki dönüşümleri de farklı araçları kullanarak detaylı şekilde ölçüyorum ve sonuçları sizlerle paylaşıyorum.

Google evrensel uygulama reklamları

Yeniden Pazarlama Reklamları: Web sitenizi en az bir defa ziyaret eden kişilere yönelik oluşturulan reklamlardır. Kullanıcılar sizin web sitenizden çıktıktan sonra başka web sitelerinde dolaşırken de size ait reklamları görürler.  Yeniden pazarlama reklamları oluşturabilmek için web sitenize bir kod girişi yapıyorum. Eklediğim Javascript kod web sitenizin performansını etkilemiyor. Ayrıca web sitenizi ziyaret eden kişiler de bu kodu fark etmiyor. Web sitenize yeni bir ziyaretçi geldiği anda bu kişinin bilgisayarında anonim bir çerez oluşuyor. Artık reklam sağlayıcınız da bu kullanıcıya ne zaman reklam sunması gerektiği konusunda deneyimli hale geliyor.  Yeniden pazarlama reklamlarıyla kullanıcılara büyük bir reklam yatırımı yaptığınız hissini yaratarak marka gücünüzün kullanıcı gözünde artmasına yardımcı oluyorum.

Sorularınız mı var?

Yorum kısmından sorularınızı sorun, sizin için aynı gün cevaplayayım.

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir