Google Ads

Google Ads Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Google Adwords reklamcılığı alanında uzmanlık kazanmak ve en az maliyetle en fazla geri dönüşü elde etmek istiyorsanız, Google tarafından otomatik olarak belirlenen Kalite Puanı değerini 10/10 seviyesine getirmenin yollarını bulmanız gerekir. Aynı algoritmanın bir benzeri Microsoft’un arama motoru Bing Ads tarafından da kullanılıyor bu arada.

Bu içerikte, google ads kalite puanının ne işe yaradığını ve optimizasyon sonrasında reklam bütçenize ne kadar katkı sağlayacağınızı öğreneceksiniz.

İsminden de anlaşılacağı üzere Kalite Puanı, Google’ın yayınlamak üzere olduğunuz reklama biçtiği değer olarak özetlenebilir. Ücretli reklam kampanyanızın verimliliğini artıran bu puan ne kadar yüksek olursa her bir tık başına ödeyeceğiniz maliyeti azaltabilmeniz mümkündür. Bu noktada Kalite Puanı’nı kredi notuna benzetebiliriz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar fazla kredi alır, puanı düşük olan müşterilere kıyasla ise daha az faiz ödersiniz. Adwords Kalite Puanı’nda da mantık birebir aynı aslında.

Adwords Kalite Puanı ne işe yarar?

Google’ın belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ve tıklama başına ödeme yapılacak şekilde ayarladığınız reklam kampanyalarına yaptığı değerlendirmeye Adwords Kalite Puanı denir. Bu puan ne kadar yüksekse TBM değeri o kadar azalır ve reklamınızın görüntülenme şansı o kadar yükselir.

Grafikte tıklama başına geri dönüşüm ve Google Adwords Kalite Puanı arasındaki bağlantı gösteriliyor. Puan ne kadar yüksekse dönüşüm maliyetleri o kadar azalıyor.

Kalite Puanı’nı etkileyen temel faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Reklamınızı görüntüleyen ziyaretçilerin tıklama oranı (CTR)
 • Seçtiğiniz anahtar kelimenin ilgili reklam grubuyla alakası
 • Reklam verilen sayfanın kalitesi ve anahtar kelimeyle olan ilgisi
 • Reklam metninde yer alan anahtar kelimeler
 • Geçmişteki Google Ads reklam hesabı performansınız

Bu 5 etkeni baz alarak Google, Adwords Kalite Puanı’nızı belirler. Bunun dışında Google’dan başka kimse bi etkenlerin Kalite Puanı algoritmasına ne denli ölçü ettiğini bilmiyor. Fakat en önemli etkenin CTR, yani görüntüleme/tıklama oranı olduğunu geçmiş tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.

Mantıken de olması gereken bu aslında: Reklamınızı gören insanların ne kadar çok ilgisini çekerseniz Google bunun kullanıcılar için faydalı olduğunu düşünür. Ziyaretçinin ihtiyacının karşılanmış olması, ilgi alanına dahil reklamların görüntülenmesi Google’ın arzu ettiği bir şeydir çünkü. Akabinde Google, Kalite Puanı’nızı yükselterek sizi bunlarla ödüllendirir:

 • Daha düşük maliyetle reklam vermeye başlarsınız
 • Reklamınız rakiplerin önünde çıkar

Kalite Puanı’nı neden yükseltmelisiniz?

Analiz ettiğim onlarca Google Adwords hesabına bakarak Kalite Puanı’nın Adwords reklamcılığında başarının en büyük etkeni olduğunu söyleyebilirim. Adwords kalite puanı yükseltme işlemleri sayesinde reklamlarına yapacağınız yatırımın geri dönüşünü (ROI) artırabilmeniz mümkün. Sebebi ise basit: Kalite Puanı ne kadar yüksekse tıklama başına dönüşüm maliyetiniz aynı ölçüde azalır.

Adwords Kalite Puanı’nın TBM’yi ne kadar etkilediğini gösteren bu görsele göre 10/10 puan almayı başaran kampanyaların yüzde 50 daha az maliyetle yayınlanabilmesi mümkün.

Dikkat ettiyseniz burada “tıklama başına maliyet” yerine “tıklama başına dönüşüm” ibaresini kullandım. Çünkü burada önemli olan tek bir tıkın size ne kadara mal olduğu değil, ziyaretçinin bu tıklamayla müşteriniz haline gelmesinin maliyeti. Para ödeyip satın aldığınız her bir tık ürün satın alımı olarak geri dönmeyecektir. Bu yüzden tıklama başına dönüşüm maliyeti, her zaman tıklama başına olan maliyetten daha yüksek çıkar.

Şanslısınız ki birkaç kurala dikkat ederek Adwords Kalite Puanı’nı yükseltebilir, ardından tıklama başına maliyet oranınızı düşürüp, dönüşüm oranını yükseltebilirsiniz.

Google Adwords Kalite Puanı nasıl yükseltilir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere Kalite Puanı, hazırladığınız reklam kampanyalarının nerede ve ne sıklıkla ziyaretçilere gösterileceğinde önemli pay sahibidir. Bu yüzden Adwords kampanyalarınızda bir takım optimizasyon çalışmaları yaparak rakiplerinizden daha düşük maliyetle, daha verimli reklamlar yayınlayabilirsiniz. “Adwords kalite puanı nasıl arttırılır?” sorusunun cevabını ise aşağıdaki satırlarda bulacaksınız.

 • Anahtar kelime araştırması

Yeni, yüksek aranma hacimli anahtar kelimeleri reklam kampanyalarınıza ekleyin. Daha önce de organik arama sonuçları için önemini vurguladığım uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimeleri bularak sitenizin tıklanma oranını arttırabilirsiniz.

 • Anahtar kelime organizasyonu

Üst sıralarda yer almak istediğiniz anahtar kelimeleri çok fazla olmayacak şekilde alakalı gruplara bölüp ayrı reklam kampanyaları hazırlayın.

 • Reklam metni düzenlemesi

Tıklama başına maliyeti düşürmek için birbirinden bağımsız reklam gruplarını ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde hazırlanmış metinlerle yayına alın. Metin ne kadar iyiyce görüntüleme/tıklanma (CTR) oranı yükselecek, bu da Kalite Puanı’na direkt etki edecektir.

 • Web site optimizasyonu

Ziyaretçinin ilgisini çekecek reklamı ilgili anahtar kelimelerin içinde mutlaka geçtiği bir adrese yönlendirmeniz gerekecektir. Bu sayfada kullanıcının aradığı, görmeyi umduğu içeriğin mutlaka yer alması lâzım. Mesela “erkek siyah kot gömlek” anahtar kelimesini aratıp reklamınıza tıklayan bir kullanıcıyı “kot gömlek” kategorisinin listelendiği bir sayfaya atmak Kalite Puanı’nızı düşürecektir.

 • Negatif anahtar kelimeleri elemek

Sürekli olarak sektörünüzle alakalı olan, ancak sizin sitenizde yer almayan anahtar kelimeleri araştırıp bu öbekleri reklam kampanyanızın haricinde tutmanız gerekir. Aksi takdirde bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

Gördüğünüz üzere Adwords Kalite Puanı arttırmak daha çok ideal anahtar kelimeleri bulmak ve kullanıcıya gerçekten konuyla ilgisi olan bir web sitesini sunmaktan geçiyor. Bunun dışında Adwords reklam kampanyalarını anahtar kelimelere göre küçük kampanyalara bölüp iyi organize etmek de doğal olarak puanınıza etki eder.

Anahtar kelimeleri farklı kampanyalara dağıtın

Her bir anahtar kelime için ayrı bir Adwords reklam kampanyası oluşturmak çok önemli. Fakat daha başlangıç aşamasında Adwords sizi tuzağa düşürür ve bütçenizi boşa harcatacak kelime önerilerinde bulunur. Öyle ki bazen tek bir reklam grubunda 10-20 kelime arası önerdiği bile oluyor.

Bu ise kesinlikle önermediğim bir şey. Sebebini örnekle açıklayayım.

Diyelim ki bir giyim mağazanız var satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. Adwords’e kayıt oldunuz ve ilk reklamınızı vermek üzeresiniz. Anahtar kelime planlayıcısını açtınız ve satış yapabileceğiniz muhtemel anahtar kelimeleri bulmak istiyorsunuz.

Burada Adwords size her bir reklam grubu için 10-20 kelime ile başlamanızı tavsiye eder. Doğal olarak bu tavsiye uyarsınız ve kampanyanızın hedef kelimelerini aşağıdaki gibi hazırlarsınız:

 • Erkek tişörtleri
 • Siyah erkek tişörtü
 • Uzun kollu erkek tişörtü
 • Erkek hırka
 • Erkek V yaka hırka
 • Siyah uzun kaban modelleri
 • Kadın kırmızı takım elbise

Sorunu fark ettiniz mi? Tek bir reklam grubunda birbiriyle hiç alakası olmayan bu kadar anahtar kelimeye yer vermek Adwords Kalite Puanı’nızın çakılmasına yol açar. Çünkü daha önce de belirttiğim üzere Kalite Puanı’nı görüntüleme başına tıklama oranı, reklam metninin anahtar kelimeyle alakası ve ziyaretçinin varacağı sitedeki deneyimi etkiler. Tek bir reklam kampanyasında bu kadar alakasız kelimelerle başarıya ulaşmak imkansızdır. Üstelik hem siyah erkek tişörtü, hem de kadınlar için kırmızı takım elbise arayanlara hitap edecek ortak bir reklam metni yazmanız gerekir. Bu da mümkün değildir.

Peki yapılması gereken ne? Çok basit: Tüm anahtar kelimeleri farklı gruplara bölmek ve yüksek bir CTR oranı elde etmek için reklam metnini optimize etmek. Böylelikle Google Adwords tarafından yapılan kalite skoru ölçümlenmesinden yüksek puan alabilirsiniz.

Düşünün: “siyah erkek tişörtü” aramasını yapan bir ziyaretçi, “siyah erkek tişörtü” modellerine ulaşabileceği bir sayfayı ziyaret etmek ister.

Devamında ise kullanıcının aradığını zahmete girmeden bulacağı sayfayı ona sunmanız gerekir. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak, reklama tıklayan ziyaretçiyi direkt siyah erkek tişörtlerinin listelendiği bir kategoriye yönlendirmelisiniz.

Google Adwords Kalite Puanı neden düşer?

Tüm çabalarınıza rağmen Google Ads Kalite Puanı’nız yerlerdeyse bunun birkaç sebebi olabilir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler arasında bir bağ yoktur, reklam metni çok kötü yazılmıştır, ziyaretçinin gönderildiği web sitesinde ilgili içerik yer almıyordur.

Yüksek Kalite Puanı, Google Adwords hesabınızın anahtar kelime gruplarına göre organize edilmesi ve reklam gruplarıyla alakalı metinlerin kullanılmasıyla gelir. Keza reklam metninde sunduğunuz teklifin veya ürünün ilgili web sitesinde de anılıyor olması şart.

Adwords Kalite Puanı nasıl görüntülenir?

Varsayılan olarak Adwords, her anahtar kelime için Kalite Puanı’nı göstermez. Neyse ki birkaç tıklama marifetiyle Adwords Kalite Puanı öğrenmek mümkün.

 • Adwords paneline giriş yaptıktan sonra “Genel Bakış” menüsünün altında yer alan “Anahtar kelimeler” bölümünü açın.
 • Karşınıza gelen sayfadan “Anahtar kelimelerin sütunlarını değiştirin” linkine tıklayın.
 • Burada “Kalite puanı” kutucuğunu işaretleyin, kaydedip anahtar kelimeler sayfasına geri gelin.

Hepsi bu kadar. Artık kalite puanınızı her bir anahtar kelimenin yanındaki sütunda görüyor olacaksınız.

Google Ads kalite puanı artırma yöntemleri ile ilgili içeriğimizin sonuna geldik :) Sorularınızı yorum kısmına bekliyorum.

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir