E-Ticaret

Uyarlanabilir İçerikle E-Ticaret Satışlarını Artırın

Bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğiniz zaman tam da aradığınız şeyin karşınıza çıktığını, ihtiyaç ve ilgi alanlarınız doğrultusunda uyarlanabilir ürünlere kolaylıkla ulaşabildiğinizi hayal edin.

Sizce de harika olmaz mıydı?

Şuan için teknoloji bu kadar gelişmiş sayılmaz, çünkü e-ticaret siteleri henüz leb demeden leblebiyi anlayamıyor.

Ancak buna çok yakın bir teknolojiden bahsedebilmek mümkün. Adına “Uyarlanabilir içerik” denilen bu yeni nesil teknolojiyi “Dinamik” veya “Akıllı” içerik olarak adlandıranlar da var.

Peki nedir bu uyarlanabilir içerik? E-ticaret sitenizin satış grafiğine nasıl olumlu katkı sağlar?

Herkese selamlar, bu içeriği okuduktan sonra e-ticaret siteniz için satışları artıracak formüllere sahip olacaksınız. Yazıyı okuduktan sonra aklınıza takılan ve sormak istediğiniz tüm soruları cevaplamak için yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Kullanıcının göz attığı ürünlere ilişkin bilgileri toplayan, bu doğrultuda hoşuna gidebilecek ürünler müşteri deneyimini iyileştirmek adına listeleyen uyarlanabilir içeriklerle günümüzde birçok web sitesinde rastlayabilmek mümkün. Ancak büyük markaların bu teknolojiye ayak uydurmakta geri kaldığı söylenebilir. 2019 yılı itibariyle e-ticaret uzmanları, artan rekabet nedeniyle uyarlanabilir içerikler sunmaya ciddi manada ağırlık veriyorlar. Uyarlanabilir içerik doğru kullanıldığında, e-ticaret sitenize ziyaretçi olarak gelen kitlenin sadık bir müşteriye dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Başarıya giden yol: Uyarlanabilir müşteri deneyimi

Özelleştirilebilir içeriklerin olayı “veri”de yatıyor aslında. Bir kullanıcı mağazanızı ziyaret edip ürün satın aldığında veya markanızla başka kanallardan irtibata geçtiğinde bu veri otomatik olarak depolanır.

amazon.com uyarlanabilir içerik örneği.

Aynı müşteri aradan bir süre geçtikten sonra tekrar mağazanıza döndüğünde web siteniz bu verileri raftan çıkarır, müşterinin geçmiş alışveriş alışkanlıklarıyla uyumlu alışveriş önerilerinde bulunur. Bu örneği daha iyi anlayabilmek için popüler e-ticaret sitesi Amazon’u ziyaret edebilirsiniz.

Siteye girer girmez karşınıza tavsiye edilen ürünler bölümü çıkar. Bu bölümde listelenen ürünler, en son görüntülediğiniz ürünlerdir aslında.

Hem Müşteri, Hem Sizin İçin Faydalı

Tüm bu bilgilerin ilk bakışta karşınıza çıkması kullanıcının faydasına elbette. Ancak Amazon gibi siteler daha önceden baktığınız ve satın almadan çıktığınız bir ürünü tekrar karşınıza çıkararak para harcamanızı sağlayabilirler. Nitekim Amazon çok isabetli ürün tavsiyelerinde bulunarak satışlarında yüzde 29’luk bir artış oranını yakaladığını açıklamış.

Bu yöntemi kullanan e-ticaret sitelerinden örnek vermeye devam edelim. Her ne kadar ülkemizde aktif olmasa da Walmart, ABD’nin en büyük market zincirlerinin başında geliyor.

Sebze ve meyve satışı da gerçekleştiren Walmart’ın, Grocery bölümüne girdiğinizde “Malzemelerinizi yeniden sipariş verin” diye bir sekme sizi karşılar. Bu sekmenin altında daha önceden sipariş verdiğiniz, evinizin tekrar eden ihtiyaçlarını karşılamak için aldığınız ürünler listelenir. ( Darısı migros’un başına :) )

Walmar.com Uyarlanabilir İçerik stratejisi

Keza Netflix gibi çevrimiçi dizi ve film izleme platformları en son izlediğiniz içerikleri hesaba katarak size yeni yapım tavsiyelerinde bulunur. Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya ağları haber akışınızı daha önceden etkileşime girdiğiniz paylaşımları göz önünde bulundurarak özelleştirir. Tüm bu çalışmaların ortak amacı size kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak ve ilgili web sitesini bir daha ziyaret etmenizi sağlamaktır.

Netflix Bu Yapıya Ciddi Bir Yatırım Yapıyor

Özelleştirilebilir içerikler Netflix için o kadar önemli ki, abonelerine en iyi özel deneyimi sunmak için ABD’li şirket kesenin ağzını sonuna kadar açmış durumda.

Netflix film öneri algoritması
Netflix uyarlanabilir içerik örneği

Onlarca farklı algoritmayı bir araya getirerek her kullanıcıya ayrı dizi ve film tavsiyelerinde bulunan Netflix’in isabet oranı hayli yüksek. Bu sebepten olsa gerek şirket kişisel tavsiye motorunun 1 milyar dolar değerinde olduğuna inanıyor. Ve bu gelişmiş yazılım olmasa Netflix’in her gün yüzlerce abone kaybetmesi işten bile değil!

E-Ticaret Sitenizde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Evet, uyarlanabilir içerik tarafındaki örnekleri size anlattım. Şimdi sırada, uyarlanabilir içeriği kendi e-ticaret sitenize nasıl uyarlarsınız bunları anlatayım.

Bu yolun ilk adımı, müşteri deneyimini dikkat çekecek şekilde “nasıl” özelleştirmek istediğinize karar vermekten geçer. Sırf ilgi çekici olduğu için aynı ürün tavsiyelerini tüm kullanıcılara göstermektense sitenizi her bir ziyaretçiye özel kılabilmeniz bu teknoloji ile mümkün.

Bunun için kullandığınız e-ticaret yazılımları için hazırlanmış eklenti ve yazılım paketleri mevcut. Entegrasyon sürecini sancısız atlatmak ve ucuz bir çözüm üretmek istiyorsanız halihazırda var olan eklentileri satın almanızı tavsiye ederim.

Nitekim ücretsiz e-ticaret yazılımların eklenti dizininde bu tür yazılımlar yerini almış bulunuyor.

Kurulumunu kolayca gerçekleştirdikten sonra bu eklentiler, ziyaretçilerin çerez bilgilerini toplayıp önceden görüntüledikleri ürünleri baz alarak kişiselleştirilmiş tavsiyeleri listelemeye başlayacaktır.

Fakat, Türkiye’deki t-soft, proticaret, ticimax, ideasoft gibi alt yapılara sahipseniz bu konuda size başarılar dilemekten başka çarem kalmıyor. :)

Özel İçerikleri Uyarlamanın Farklı Yöntemleri Var

Özelleştirilebilir içeriklerin ne kadar özelleştirilebilir olduğunun ise bir sınırı yok. Bunun en yaygın yolu, her ziyaretçiye coğrafi lokasyonunu baz alarak uyarlanabilir ürün tavsiyelerinde bulunmak.

Booking.com lokasyon bazlı tatil rotası önerisi.

IP adresinden ziyaretçinin konumunu öğrenen bu teknoloji sayesinde dil engelini aşabilir, kullanıcılara özel bazı tatil noktaları önerebilir, o mevsimde kar yağan bir bölgeden sitenize giren ziyaretçiye kış ürünleri satmaya çalışabilirsiniz. Hayal gücünüzle sınırlı.

Buna ek olarak bazı web sitelerinin “Akıllı pop-up” denilen açılır pencere yönteminden faydalandığını da belirtelim. Kullanıcının ilgili web sayfası üzerinde geçirdiği süreyi, sayfanın yüzde kaçını aşağı doğru kaydırdığı veya çıkış yapmaya yeltendiğini takip ederek, pop-up gösterimi sağlamak oldukça içe yarıyor.

Gittigidiyor.com uyarlanabilir içerik stratejisi

Böylelikle ziyaretçilerinize özel indirim kuponları tanımlayabilir, ücretsiz indirme bağlantıları paylaşabilir ve e-posta gönderim listenize dahil olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kaçırma Korkusunu Tetikleyin!

Fear of Missing Out” kısa adıyla “FOMO” olarak bilinen “Kaçırma korkusu”nu tetikleyerek ziyaretçilerine “Elini çabuk tut, ürün bitti bitiyor” mesajı verebilmeniz mümkün. Ürünü satın almayı düşünen kişiler indirimin biteceği süreye ilişkin geri sayımı veya stokta kalan ürün adedinin azaldığını görünce harekete geçebilirler.

Amazon.com fomo ( kaçırma tetikleyici ) stratjisi.

Tüm bu saydığımız yöntemleri az buçuk kodlama bilgisi olan, e-ticaret yazılımlarını etkin kullanabilen site sahipleri ve e-ticaret uzmanları uygulamaya başlayabilirler. Ancak bazı bu konuda bilgi sahibi olmayan ve e-ticaret danışmanı tarafından bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişiler bana ulaşabilir.

Instagram’dan Takip Edin, E-Ticaret Paylaşımlarından Anında Haberdar Olun!

Dinamik İçerikle, Site İçi Arama Motorunu Canlandırın

N11’e girip arama kutucuğuna “Ayfon” yazdığınızda karşınıza “iPhone” modelleri çıkacaktır. Bu örnek gelişmiş ve ideal site içi arama işlevine örnek olarak gösterilebilir. Aynı arama kutucuğu üzerinden kullanıcıların sonuçların listelendiği sayfaya değil de, doğrudan ürüne ulaşmasını sağlama işe yarayabilir. Keza arama sonuçlarının yüklendiği sayfada ürünleri aynı ziyaretçinin tıklama alışkanlığına veya son görüntülediği ürünlere göre yeniden sıralayabilirseniz, direk kategoriye yönlendirmekte mantıklı olabilir.

n11.com dinamik arama motoru örneği.

Uyarlanabilir içerikleri kullanan bir diğer popüler mecra ise Etstur. Eğer bu site üzerinden herhangi bir şehir içindeki konaklama seçeneklerini görüntülemek üzere arama yapıp vazgeçtiğinizi farz edelim. Siteye tekrardan döndüğünüzde “Aramaya kutucuğu bölümünde” girmiş olduğunuz tarih aralığı ve şehir seçeneği sizi bekliyor olacaktır. Bu özel deneyim kullanıcıyı yormadan seyahat planlamasına kolaylık sağlar ve müşteri memnuniyetini artırır.

Coğrafi İşaretlemeleri Kullanmayı Unutmayın

Eğer henüz müşterilerinizi tanımıyorsanız, coğrafi lokasyonu baz alarak özel içerik listelemek mantıklı olacaktır. Kar yağışının olduğu bir şehirden sitenizi ziyarete gelen kişilere kaban pazarlayabilir, havanın çok sıcak olduğu şehre ait IP’yi kullanan ziyaretçiye ise mayo satabilirsiniz. Bu tür kişiselleştirilmiş ziyaret deneyimlerinin satın almayla sonuçlanma ihtimali kuşkusuz daha yüksektir. ( şimdi kullandığınız e-ticaret yazılımının ne kadar önemli olduğunu anladınız mı? )

Mutlu Son : Yatırım Yapmaya Başlayın

Özelleştirilebilir veya dinamik içerikleri müşterilerinize nasıl sunacağınızı düşünmeden önce, müşterilerinizi belirli verileri baz alarak kategorize etmeniz gerekiyor. Sitenizi ziyaret eden kişilere ne kadar isabetli önerilerde bulunursanız, geri dönüşüm oranı o kadar yükselecektir. Şuan çevrimiçi pazarlama trendlerinin başında gelen özelleştirilebilir içerikleri yerli ve yabancı birçok e-ticaret sitesi kullanırken, siz neden geri kalasınız ki? Şimdiden uyarlanabilir içerik teknolojisine yatırım yapın ve ziyaretçilerinize tam aradıkları ürünü önererek satışlarınızı artırın.

Uyarlanabilir içerikler hakkında sorularınız mı var? Yorum yazın, sizin için cevaplayım.

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

2 Yorum

  1. Hocam iyi güzel anlatmışsınız teşekkürler. Sence bu özellikleri bizim tr de sağlayan eticaret firması var mı acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir