Seo

Domain’in Seo’ya Etkisi Nelerdir?

Domain (Alan Adı), web sitelerinin kurulum aşamasında başlangıç ve önemli noktalarından biridir. Google gibi arama motorlarının web sitelerini indeksleme yaparak kullanıcılara sunduğu sonuç sıralamasında üst sıralarda yer alma çalışmasında Domain, Google botlarının değerlendirdiği kriterlerden biridir.

Selam, bu içeriği okuduktan sonra domain’in seo’ya ne kadar etki yarattığını, ayrıca domain seçiminde nelere dikkat etmen gerektiğini öğrenmiş olacaksın.

Domain Nedir?

Domain ya da Türkçe karşılığıyla Alan Adı en basit tanımıyla bir adrestir. İnternetin sanal dünyasını, yaşadığımız reel dünya gibi düşünecek olursak; tıpkı sokağımızdaki bir ev ya da dükkân adresi gibi Domain (Alan Adı) de sanal dünyada bir adrestir. İnternette ziyaret etmek istediğimiz bir web sitesi için tarayıcımıza Domain (Alan Adı) dediğimiz; .com, .net,  .org gibi uzantıları olan adresleri giriyoruz.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain satın alma işlemini gerçekleştirilirken dikkat edilmesi geren kriterler vardır. Domain yaşı, domain geçmişi, domain uzunluğu ve domain uzantısı bu seçim süreci için oldukça önemlidir. Bu kriterler arama motorlarının indeksleme yaparak oluşturdukları sıralamayı etkileyen önemli hususlardır.

Domain Yaşı Seo Açısından Değerli Mi?

Domain satın alırken hiç kullanılmamış, devralınmış ya da kapanmış bir sitenin 1 yıl sonra boşa çıkmış domainiyle karşılaşabilirsiniz. Hiç kullanılmamış domainlerin bir geçmişi olmadığı için yayınlayacağınız içeriklerin Google sıralamalarında üst sıralara çıkmaları zor olabilir.

İşte bu yüzden web site açacak kullanıcıların, sürecin en başında alan adı tercih ederken godaddy başta olmak üzere buna benzer alan adı sağlayıcılarından satılık alan adları içerisinden alan adı seçmeleri ve bu seçimi de domain yaşı kriterine uygun bir şekilde sağlamaları sürece + ile başlatacak etkenlerden olacaktır.

Domain Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Domain yaşını öğrenmek için, https://whois.domaintools.com/ web sitesine giriş yapıp, açılan sayfadaki kutucuğa ilgili alan adını yazıp arama yaparak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Satın Alacağınız Domain’in Önceki İçerikleri Nasıl İncelenir?

Geçmişi olan domain alma işlemi tercih edilecek olursa dikkatli olunmalıdır. Almak istediğiniz bu adreste daha önce uygunsuz (+18) içerik üreten, illegal bahis yapan bir site oluşturulmuş olabilir. Ayrıca Google yönergelerine uyum sağlamamış, cezalı bir site sizin için sıkıntılar doğuracaktır. Geçmişte, sitede üretilmiş içerikler, yeni kuracağınız web sitenizin profiliyle uyuşuyor mu? Daha önce Google tarafından ne kadar indeksleme yapılmış ya da hiç indekslenmemiş mi? Bu soruları, öğrenmek içinde ahfresh gibi ücretli SEO Tool’ları aracılığı ile kolayca inceleyebilirsiniz.

Ücretsizde İnceleyebilirsiniz

Fakat satın ilgili domaini satın almadan önce, daha önceki Google indexlerini ücretsiz öğrenmekte mümkün olabiliyor. Google arama motoruna “site:www.sainalacaginizdomain.com”  gibi yazarsanız daha önce indekslenmiş sayfaları görebilirsiniz.

Araştırmayı derinleştirmek için arşivi kontrol etmeniz gerekir. Linkte paylaşacağım site, ekran görüntüleri alarak Dünya’daki tüm sitelerin web arşivini tutuyor. Bu da hem sizin domaininizi kontrol etmenize hem de merak ettiğiniz rakip sitelerin geçmişini araştırmanızda yardım oluyor.

Araştırdığınız siteyi kronolojik olarak sıralayıp dönemsel olarak incelemenize imkân sunuyor. Kurduğunuz web sitesinin profiline uygun içerikleri üretip üretmediklerini  http://web.archive.org/ adresine girerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Domain Uzantıları Seo’ya Etki Eder Mi?

Domain uzantıları Seo’ya etki eder mi, sorusunun yanıtını temiz bir şekilde verip sizi aydınlatmaya çalışacağım. Bu durumu açıklayacak çok yaygın ve bilindik bir örneğimiz var. Domain uzantıları içerisinde, .com, .net, .org gibi uzantılar internette %60’ın üzerinde kullanım oranına sahiptir.  Yurtiçine yönelik bir site kuracaksanız; .com yerine, .com.tr uzantısını almanızı mutlaka tercih edin. Sondaki, .tr uzantısı web sitesinin Türkiye’ye yönelik olduğunu Google’a anlatmamıza gayet yardımcı olur. Eğer daha küresel bir pazarda yer almak gibi bir fikriniz varsa; .com ‘da yeterli olacaktır.

Seo Açısından Yalnızca Domain Mi Önemli?

Bu yazımızda domainin SEO çalışmaları açısından önemine değinmemiz, SEO çalışmalarının bununla bittiği fikrine kapılmanıza sebep olmasın. SEO oldukça geniş bir konu ve uzmanıyla çalışmanız gereken bir alan. Her geçen gün arama motorları kendini yenilemekte ve yeni geliştirmelerle kullanıcılara hizmet vermeye devam etmektedir.

Gökhan GÜNEŞ

Merhaba, ben Gökhan Güneş. 10 Yıldır profesyonel olarak dijital pazarlama ve seo tarafında çalışmalar yapıyorum. Sektörde edinmiş olduğum tüm bilgi ve deneyimlerimi sizinle bu blog aracılığı ile paylaşacağım. Beni takip edin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir